Mit árul el rólunk, hogy a világ egyik legkeményebb sportágában egy bohóctól várjuk a megváltást? Ez a paradoxon rávilágít arra, hogy a legnagyobb kihívások mögött is ott rejtőzik a humor és a könnyedség. A sportág, amely a fizikai és mentális határokat f

Jake Paul a sportvilág egyik legmegosztóbb alakja, de vitathatatlan, hogy képes széles közönséget megmozdítani. Ő az egyik ritka promóter, aki nemcsak a színfalak mögött tevékenykedik, hanem saját kezébe veszi a kesztyűt, és személyesen is részt vesz a ringben. Miközben saját karrierjét építi, más tehetségeket is támogat és felkarol. De vajon pozitív vagy negatív hatással van az ökölvívásra a jelenléte?
Jake Paul szombaton ismét a ringbe lépett, és a nézők tömegei hangos kiáltásokkal jelezték, hogy számukra ez a rendezvény nem keltett különösebb érdeklődést. Ennek ellenére emberek milliói fizettek azért, hogy élőben követhessék a YouTube-sztárból bokszolóvá avanzsált sportoló legújabb összecsapását. A hétvégi mérkőzés során Paul a DAZN platformon a korábbi világbajnok, Julio César Chávez Jr. ellen mérte össze erejét Anaheim városában. Ezzel a meccsel Jake Paul már a nyolcadik főmérkőzését vívta 2021 óta.
Becslések szerint eddigi bokszkarrierje során több mint 60 millió dollárt keresett. Lehet szeretni vagy utálni, Jake Paul mára az amerikai profi ökölvívás egyik "legvonzóbb" arcává vált, milliókat képes a TV elé ültetni, vagy kicsalni a csarnokokba.
Hogy mit mond el mindez a prof ökölvívás helyzetértől? Ez a kérdés igencsak megosztó.
"Jake Paul szerintem zseniális marketinges és influenszer" - mondta Todd duBoef, a Top Rank nevű bokszpromóciós cég elnöke. "Hihetetlen munkát végzett ezen a téren. De szerintem ennek nem sok köze van a bokszhoz."
A számok azonban magukért beszélnek. Becslések szerint legalább 108 millió néző volt, aki akár csak egy pillanat erejéig is, de belenézett a tavalyi, Mike Tyson elleni roncsderbibe. A mérkőzést óriási érdeklődés övezte, de a nézőknek végül csalódnia kellett. Az egyhangú Paul-győzelmet hozó meccs után az volt az általános vélekedés, hogy
Megtanultam elfogadni a gyűlöletet, és tudatosan teszek is azért, hogy még jobban felhergeljem az embereket. Ez a stratégiám része
- mondta egy friss interjúban Jake Paul.
Paul a régi recepthez nyúlva, sajátos stílusával fűszerezi meg a dolgokat, amikor a közönség elé lép. Tökéletesen tudja, hogy sokan csupán azért kapcsolják be a tévét, hogy szemtanúi lehessenek a drámai pillanatoknak, amikor valakit kiütnek. "Ebben a sportágban igencsak nyereséges lehet, ha az emberek gyűlöletéből próbálsz profitálni" - állítja Paul, miközben a sportág legendás alakjaira mutat. "Ha megnézed a nagy neveket, mind antihősök voltak: Floyd Mayweather, Mike Tyson, Muhammad Ali. Az emberek hajlamosak elfelejteni, hogy Muhammad Ali egykor a világ egyik leggyűlöltebb személye volt. Én is hasonlóképpen tekintek magamra."
Paul bátorsága, hogy egy lapon említi magát a boksztörténelem három legnagyobb alakjával, újabb okot szolgáltat arra, hogy sokan a bukását várják. Ali neve a polgárjogi mozgalom idején vált ikonikus figurává, amikor magabiztossága felrúgta a fekete sportolókra vonatkozó hagyományos elvárásokat, miszerint csendesnek és alázatosnak kell lenniük. Ő volt az a sportoló, aki a trash talk művészetét olyan magasságokba emelte, hogy annak költői szépsége máig emlékezetes. Ugyanakkor háborúellenes nézetei miatt megfizette az árát: elvették tőle a bajnoki öveket és a pályafutásának legfényesebb éveit.
Paul ezzel szemben látszólag nem más, mint egy átlagos bohóc. Karrierjét a Vine videók világában kezdte, ahol a nevettetés mellett nem riadt vissza a merész húzásoktól sem. A legszigorúbb karanténidőszak alatt – amikor a kaliforniai koronavírus-szabályokat figyelmen kívül hagyva – hatalmas házibulikat szervezett, ami miatt a szomszédai jogi lépéseket tettek ellene. Bokszkarrierje is szokatlan módon indult: legyőzte a visszavonult NBA-sztárt, Nate Robertst, valamint több MMA-harcost, akiknek már rég vége szakadt a csúcsformájuknak.
Most már a bokszvilág korábbi nagyágyúi ellen is bizonyította rátermettségét. Tyson után Julio César Chávez Jr. is megadta magát neki, méghozzá egyhangú pontozással. A tíz menetes cirkálósúlyú összecsapás során Paul szinte ugyanazt a fegyvertárat vette elő, amellyel tavaly legyőzte a "világ legveszélyesebb emberét": magabiztos és hangos megszólalások a mikrofon előtt, agresszív kezdés az első menetekben, és megfelelő lábmunka, amellyel sikerült felőrölnie a 39 éves riválisát.
A korábbi WBC középsúlyú világbajnok a mérkőzés végén némi életjelet mutatott, de összességében több időt töltött a reklamálással, mint amennyit valós ellenfelekkel a ringben eltöltött a pályafutása alatt. "Jake egy tehetséges bokszoló" - ismerte el Chávez a veresége után, de hozzátette: "Nem hiszem, hogy még készen áll a bajnoki címekért való küzdelemre."
"Nem tudom, miért éppen a bokszra esett a választása, de kétségtelenül okos döntést hozott" - nyilatkozta Mark Kriegel, az ESPN elemzője és Tyson önéletrajzi könyvének szerzője. "Egyike azon keveseknek, akik jobban átlátják a médiát, mint ahogyan az a saját működését felfogja. Hasonlóan ehhez Al Sharpton és Donald Trump is ilyen képességekkel rendelkezik. Egyszerűen ösztönösen megérzi, mire van szüksége a közönségnek" - tette hozzá Kriegel.
A legfőbb promóterek mindig is a közönség bevonásában, a buzz megteremtésében és a történetek mesterséges szőtteseiben jeleskedtek. Azonban a mai, túltelített médiakörnyezetben – ahol a sportágaknak a TikTok, a Snapchat, az Instagram, az HBO és a Netflix által képviselt tartalmak mellett kell érvényesülniük – a promótereknek valóban valami rendkívülit kell előrántaniuk a kalapjukból. Itt lép színre a boksz, egy sportág, amely régóta vár egy olyan karakterre, aki merész módon felrázza a megszokott sémákat. „A tartalom a király” – mondja Paul határozottan. „És itt jövök én a képbe: én mesélem el a történeteket, kihasználom a platformjaimat, népszerűsítem ezeket az eseményeket, és támogatom más harcosok karrierjét is.”
Todd duBoef véleménye szerint Jake Paul jelenléte kedvező hatással van az ökölvívás világára, ám ő határozottan elkülöníti Paul sörmeccseit a valódi sportolók küzdelmeitől. DuBoef úgy véli, hogy Paul mérkőzései teljesen más dimenzióban zajlanak, mint például Olekszandr Uszik és Daniel Dubois július 19-i összecsapása a Wembley arénában, vagy Canelo Álvarez és Terence Crawford szeptember 13-i mérkőzése Las Vegas szívében.
A Top Rank elnöke szerint Paul ugyanilyen sikeres lett volna 3×-as kosárlabdában, sakkban, teniszben, vagy akár pickleballban is. Erre erősített rá Jake Paul, amikor egy másodpercre félre tudta tenni a magabiztosságát és elismerte,
Úgy vélem, hogy a boksz világában akadnak nálam tehetségesebb sportolók, de a ringen kívül én vagyok az egyik legmeghatározóbb személyisége ennek a sportnak. Ennek az az oka, hogy képes vagyok új közönséget vonzani a boksz iránt.
Jake Paul körüli figyelem nem csupán a saját személyéről szól, hanem arról is, hogy igyekszik más tehetségeket is a reflektorfénybe állítani a Most Valuable Promotions (MVP) nevű promóciós cége révén. Amanda Serrano, aki hosszú távú szerződést kötött Paul cége alatt, és Katie Taylor tavaly novemberi visszavágója olyan hatalmas népszerűségnek örvendett a Tyson-Paul gála előmérkőzéseként, hogy idén nyáron már önálló főmérkőzésként zárják le trilógiájukat a Madison Square Gardenben, egy saját Netflix-gála keretein belül.
"Túl felületes lenne csupán provokátorként besorolni őt," nyilatkozta Kriegel. "A promóterek feladata, hogy valóban támogassák a rendezvényeket. Számos sportágban találkozunk olyanokkal, akik csupán a nevüket szerepeltetik, miközben mások viselik a költségeket. A Serrano és Taylor második összecsapása sem aratott volna ekkora sikert, ha nem ezen a gálán kap lehetőséget."
Azok számára, akik a bokszot a tiszta tudás, a bajnoki övek, a rangsorok és a legendák világaként látják, Jake Paul egy figyelmeztető jel. Ugyanakkor azok, akik a szórakozást, a széles közönség elérését és a popkultúra hatását helyezik előtérbe, Pault a sportág megújulásának kulcsfigurájának tekintik. "A Z generáció most először igazán felfigyelt a bokszra" - emelte ki DuBoef. Végső soron az érzelmek kiváltása mindig fontosabb, mint a közöny elhagyása.
A helyzet Magyarországon a Sztárbox kapcsán hasonló tendenciákat mutat, amit Hámori Luca is kiemelt egy tavalyi HVG-interjúban. "Az ökölvívás korábban nem volt túl népszerű sportág hazánkban, de a Sztárbox megjelenése óta azt tapasztalom, hogy az edzők és sportegyesületek számára egyre több megkeresés érkezik. Folyamatosan nő a versenyzők száma, és sokan érdeklődnek a hobbi szintű edzések iránt is. Ebből a szempontból a Sztárbox egyértelműen jótékony hatással bír" - mondta az olimpiai ötödik helyezett bokszoló. Hámori Luca hangsúlyozta, hogy különösen értékelendő az a rengeteg munka, amit a Sztárbox résztvevői belefektetnek, hogy a szorítóba lépés lehetőségét megvalósíthassák.
"Ahhoz bizony komoly bátorság szükséges, hogy valaki belépjen a ringbe csupán néhány hónap felkészülés után, és szembenézzen egy olyan ellenféllel, aki a győzelemért küzd" - jegyezte meg Hámori, aki meglepetten vette észre, hogy egyesek tőle ellesett technikai megoldásokat is alkalmaztak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy...