Mohácsi busójárás: Egy varázslatos időutazás az 50 évvel ezelőtti maskarás mulatság világába | Sokszínű pillanatok a fotókon A Mohácsi busójárás, ez a híres hagyomány, amely már évszázadok óta él és virágzik, az idő múlásával is megőrzi varázsát. Az ötve


Ma veszi kezdetét Magyarország legnagyobb téltemető és tavaszköszöntő ünnepsége!

Idén február 27. és március 4. között kerül megrendezésre a mohácsi busójárás, amely a legnagyobb téltemető és tavaszköszöntő esemény Magyarországon. A szervezők tájékoztatása szerint ez alkalommal több mint 2600 maskarás és 73 busócsoport fog részt venni a hagyományos felvonuláson.

A mohácsi sokac népcsoport által meghonosított, híres farsangi eseményt egy 1783-as feljegyzés említi először. A török hódoltság idején Mohács környékén megtelepedő etnikum körében élő legenda szerint furfangos őseik a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. A sokacok álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve, és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.

A télűző, tavaszköszöntő népszokás hagyományos elemei évszázadok óta megőrizték eredeti formájukat: a színes busóbundák és a vászongatyák jellegzetes öltözetét viselő felnőttek, akiken faragott álarcok feszülnek, különleges kellékekkel – mint tarisznyák, buzogányok, hatalmas kereplők és kolompok – felvértezve búcsúztatják a hideg évszakot, miközben izgatottan várják a tavasz érkezését.

A Fortepan segítségével képgalériánkban az 1975-ös, ötven évvel ezelőtti busójárás hangulatát elevenítjük fel.

2009-ben a busójárást első magyarországi elemként vette fel az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO.

A népszokás idei részletes programjairól, a helyszínek megközelítéséről, praktikus információkról a www.mohacsibusojaras.hu weboldalon, az aktuális hírekről a rendezvény Facebook-oldalán található bővebb tájékoztatás.

A busójárás 2021-ben különleges jelentőséggel bírt, hiszen a koronavírus-járvány következtében elmaradt, így történelmi pillanatként vonult be a hagyományok közé. Azóta, ahogy azt már megszokhattuk, minden évben hatalmas tömeg gyűlik össze Mohácson, hogy részt vegyen a jellegzetes rendezvényen. A fesztivál előtti időszakban pedig igazi pezsgés uralkodik a maszkfaragók műhelyeiben, ahol a mesterek szorgalmasan készítik el a színes és egyedi maszkokat, hogy a busók felkészülten léphessenek színre.

Related posts