Nagy meglepetés érte a madarászokat a kunsági digógödörnél, ahol egy különleges esemény tanúi lehettek. A színes és változatos madárvilág felfedezése során váratlanul egy ritka madárfaj jelent meg, amely felkeltette a szakértők és a természetkedvelők figy

Egy különleges látogató tűnt fel Besenyszögben – számolt be róla a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület.
Hajdú Tamás és Kiss Attila pusztai lesbe indult 2025. április 20-án. A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület elnöke és természetfotós barátja búbos bankákat szeretett volna megörökíteni, de egy igazi kuriózum érkezett a leshez.
A kuhi (Elanus caeruleus) nagyon ritka vendég Magyarországon. A madár fél órát tartózkodott egy fűz kiszáradt ágán, tett egy rövid kört a gödör körül, majd ismét ugyanoda ült ki pihenni, tollászkodni.
Besenyszög környékén mindig is gazdag volt a ritka madarak világában, és Hajdú Tamás 2020-ban itt örökítette meg egy jeladóval ellátott fekete-békászó sas különleges hibridjét. E különös madár és a kuhi egy digógödörben pihent meg, amely noha nem védett terület, mégis kitűnő otthont nyújt a madarak számára, kedvező környezetével.
A szolnoki madarász egyik korábbi írásából világossá válik, hogy a kubikgödrök (más néven digógödrök) lényegében a nagyobb mennyiségű talaj kitermelése révén keletkezett mélyedések, melyek főként szántóföldi területeken találhatók. Ezek a mélyedések a XIX. század közepén, a folyószabályozások idején váltak az alföldi táj szerves részévé. A gödrökben olyan különböző mikroélőhelyek jöttek létre, amelyek jelentősen eltérnek a környező területektől. Tamás 2024-ben elindított egy projektet, amely során a gazdák bevonásával és természetvédelmi szakemberek segítségével igyekeznek optimális élőhelyeket kialakítani a gödrök környékén élő állatok számára.
A kuhi jellemzően afrikai faj, a Szaharától délre eső területek madara, de megtelepedett már délnyugat Európában, dél és délkelet Ázsiában is. Európában a költőterületektől északra történő egyre gyakoribb előfordulások a délnyugat-európai populáció terjeszkedésével hozhatók összefüggésbe. Európában a tavaszi előfordulások során valószínűleg a mediterrán ciklonok által északra sodort madarak kerülnek szem elé.
Kuhit korábban mindössze néhány alkalommal észleltek hazánkban a madarászok, hetedik alkalommal 2022-ben fotózták Békéssámson határában. Más madárritkaságok is szem elé kerülnek évről évre hazánkban, 2024-ben az Ázsia sós, félsós sztyeppi tavainál költő bütykös ásólúd fészkelt a Hortobágyon. Apajon, nagy lilikek és nyári ludak vegyes csapatába egy rózsás flamingó keveredett.