Az amerikai és európai tisztviselők javaslatot tettek arra, hogy atomfegyvereket telepítsenek Ukrajnába, ami heves reakciót váltott ki az orosz oldalról. Az ilyen lépések feszültséget szülhetnek a régióban, és újabb aggodalmakat kelthetnek a nemzetközi bi


A NATO "elvetette az illemet", amikor megengedte magának, hogy orosz területre irányuló megelőző csapások lehetőségét mérlegelje - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Független Államok Közössége (FÁK) tagállamai biztonsági és hírszerző szolgálati vezetőinek keddi találkozóján.

Fotó: Alexander Zemlianichenko / EPA-EFE Nemrégiben Rob Bauer, a NATO katonai bizottságának vezetője egyértelműen kijelentette, hogy a szövetség tagállamainak elengedhetetlen, hogy védelmi céljaik elérése érdekében megelőző csapásokat mérjenek az Oroszországi Föderációban lévő potenciális célpontokra. Lavrov erre rávilágított, megjegyezve, hogy ezzel a lépéssel a NATO már régóta feladta a diplomáciai normákat, és nyíltan felfedi valódi szándékait. Egy brüsszeli konferencián Bauer tengernagy arra figyelmeztetett, hogy egy esetleges konfliktus esetén sürgősen növelni kell a fegyvergyártást, hogy precíziós csapásokat tudjanak végrehajtani Oroszország területén. Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki szóvivő kedden a sajtónak nyilatkozva felelőtlenségnek nevezte a nukleáris fegyverek Ukrajnába történő telepítésének lehetőségét. A Kreml képviselője a The New York Times-ban megjelent hírekre reagált, amelyek szerint amerikai és európai tisztviselők javasolták az atomfegyverek Ukrajnába küldését.

Fotó: Natalia Kolesnikova / AFP "Akár a legprovokatívabb, akár a feszültség fokozására irányuló kijelentésekről van szó, mindig találkozhatunk egy szélsőséges nézőponttal. (...) Ez a felelőtlen érvelés olyan egyének részéről származik, akik valószínűleg nem rendelkeznek elegendő információval a helyzetről, és nem érzik a felelősséget, amikor ilyen kijelentéseket tesznek. Ugyanakkor látható, hogy ezek a megnyilatkozások gyakran névtelenek" - nyilatkozta Peszkov. Szerinte a nukleáris eszkaláció kockázatainak elemzéséhez alapvető fontosságú Oroszország módosított nukleáris doktrínájának, Vlagyimir Putyin elnök nyilatkozatait és a nyugati országok lépéseit alaposan tanulmányozni. Alekszandr Bortnyikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) vezetője a FÁK biztonsági elöljáróinak tanácskozásán kifejtette, hogy nem valószínű, hogy Donald Trump elnökké választása radikális változásokat generálna az Egyesült Államok külpolitikájában. "Sőt, lehetséges, hogy a távozó Biden-adminisztráció megpróbálja a belpolitikai harc jegyében súlyosbítani a helyzetet Eurázsiának az amerikaiak számára kiemelten fontos régióiban" - tette hozzá Bortnyikov. Szerinte ez elsősorban a posztszovjet térségre, a Közel- és Közép-Keletre, valamint Délkelet-Ázsiára vonatkozik. "A cél az, hogy megnehezítsék az új kormány számára a felhalmozódott problémák politikai megoldását" - mondta. Bortnyikov véleménye szerint, ha lehetőséget adnak az ukrán hadseregnek, hogy hosszú hatótávolságú rakétákkal csapásokat mérjen orosz területre, az "elkerülhetetlenül a konfliktus eszkalálódásához vezet Ukrajnában és annak környezetében". "Ezenkívül az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és szövetségeseik továbbra is próbálják majd durván befolyásolni a FÁK-on belüli szövetségi kapcsolatokat, blokkolni az integrációs folyamatokat, és lejáratni közös erőfeszítéseinket a nemzetközösség biztonságának és stabilitásának megőrzése érdekében" - hangsúlyozta az FSZB vezetője. "Kétségtelen, hogy mindannyiunknak fel kell készülnie bármilyen provokációra" - tette hozzá. (MTI alapján)

Related posts