Az év elejére a magyar vállalkozók körében kedvezőbb hangulat alakult ki, ami arra utal, hogy optimistábbá váltak. A kérdés azonban az, hogy ez a változás valóban trendfordulót jelez-e számukra.


Az első negyedévben a VOSZ Barométer értéke 50 százalék fölé emelkedett, ám a részindexek között több még mindig a mélypontját éli.

A tavaly év végéhez viszonyítva 4 százalékpontos emelkedéssel 51 százalékra nőtt a VOSZ Barométer értéke az idei első negyedévben. Ez a növekedés azt jelzi, hogy a hazai vállalatvezetők optimistábbá váltak a gazdasági helyzettel kapcsolatban. Az előző év utolsó negyedévében a mutató mindössze 47 pontot ért el, ami a legrosszabb eredmény volt a mért időszak alatt. (A VOSZ Barométer egy indikátorjellegű gazdasági mutató, amelyet az Egyensúly Intézet szakmai támogatásával hoztak létre, és amely jól tükrözi a vállalkozói szféra viszonyait.)

A magyar gazdaságot sújtó "mumusként" emlegetett magasan ragadt infláció mellett a magas adóterhek, a kiszámíthatatlanság és a munkaerőhiány tűnnek ki a legégetőbb problémák között – értékelte Kozák Ákos, a VOSZ társelnöke és gazdaságkutatási igazgató a legújabb felmérés adatai alapján. Rámutatott, hogy bár az infláció rekordmagas szintje valamelyest csökkent, a vállalkozások továbbra is figyelembe veszik ezt a tervezés során. A kis- és középvállalkozásokat elsősorban a szolgáltatások árának emelkedése aggasztja.

A 400 kis- és középvállalkozás vezetőjének megkérdezésén alapuló VOSZ Barométer legfontosabb mutatói közé tartoznak.

Kozák Ákos rávilágított arra, hogy nem egyértelmű, mi áll a barométer által mutatott általános 4 százalékpontos növekedés hátterében. Két lehetséges magyarázatot említ: az év elején tapasztalható kedvezőbb hangulat, vagy egy esetleges trendforduló. Véleménye szerint inkább az első lehetőség tűnik valószínűnek.

A kis- és középvállalkozások vezetői a legnagyobb kockázatokat az alábbi területeken azonosítják:

A nagyon pesszimista cégvezetők aránya ugyan csökkent, de 56 százalékuk még mindig kockázatosnak ítélte a következő negyedévet, egyharmaduk nem vár változást, pozitívan viszont csak minden tizedikük látja a gazdasági helyzetet.

A vállalkozások jövőbeli kilátásait 62%-uk kedvezően értékelte egyéves távlatban. Érdemes megjegyezni, hogy jelentős mértékben, 22%-kal csökkent azon cégvezetők aránya, akik úgy vélik, hogy árbevételeik legalább 10%-kal elmaradnak majd a kitűzött céloktól. Ezzel szemben, minden második vállalatvezető bizakodó, és úgy gondolja, hogy a bevételi tervek teljesülni fognak. A fizetési morál tekintetében azonban a hangulat árnyaltabb: 44% negatív tapasztalatokról számolt be, míg hasonló arányban vannak azok is, akik szerint nincs érdemi változás ezen a téren.

A cégvezetők körében az új munkaerő felvételére mindössze egyharmaduk készül, míg minden tizedik vezető elbocsátások lehetőségét fontolgatja. A VOSZ Barométer adatai szerint azonban kedvezőbb vállalkozói hangulatot tükröz, hogy a kötelezőn felüli fizetésemelést nem tervező cégek aránya 72 százalékra csökkent, ezzel elérve a tavalyi szintet. Érdekes, hogy a megkérdezettek egynegyede legfeljebb 10 százalékos bérnövelést tart reálisnak.

Perlusz László, a VOSZ titkára, kiemelt célként kezeli a vállalkozói bizalom elnyerését és megőrzését, amely számára komoly kihívást jelent. Nagy reményeket fűz a Demján Sándor Programhoz, amelyben jelentős lehetőségeket lát a céljai eléréséhez.

Related posts