Peszkov: Moszkva és Washington a békéről fog tárgyalni, nem pedig a háborúról.


Az orosz elnöki hivatal szóvivője nyilatkozatában kifejtette, hogy bár Vlagyimir Putyin nem tud eljutni Washingtonba a szankciók következtében, Donald Trump látogatása Moszkvába örömmel fogadnák.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump amerikai elnök telefonbeszélgetése új fejezetet nyit Moszkva és Washington kapcsolatában, hiszen a jövőben a béke melletti párbeszéd kerül előtérbe, nem pedig a háborús konfliktusok - nyilatkozta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Rosszija 1 televízió "Moszkva. Kreml, Putyin" című műsorában.

"Ez egy erőteljes jelzés arra vonatkozóan, hogy mostantól párbeszéd útján próbáljuk majd megoldani a problémákat. És most már a békéről fogunk beszélni, nem a háborúról" - mondta a szóvivő.

"Mi volt az előző (amerikai) kormányzatnál? Nincs párbeszéd, háború a végsőkig. Ez volt az előző kormányzat hivatalos álláspontja. Trump elnök nyilatkozataiból ítélve: a problémákat párbeszéd útján oldjuk meg, nincs háború, béke kell. Az ilyen álláspontnak, elvileg, minden épeszű ember vagy állam számára rokonszenvesebbnek kellene lennie" - fogalmazott.

Peszkov nyilatkozata alapján az orosz hivatalos személyek amerikai látogatása kapcsán elmondta, hogy az ellenük érvényben lévő szankciók, amennyiben van rá politikai akarat, bármikor megszüntethetők. Hozzátette, hogy Trumpnak lehetősége nyílik arra, hogy bármikor ellátogasson Oroszországba.

Az orosz elnök sajtótitkára kifejezte véleményét, miszerint az utóbbi évek eseményei alapvetően hozzájárulnak Oroszország felkészültségéhez. Azt hangsúlyozta, hogy a Nyugattal folytatott lehetséges tárgyalások során az ország nem engedi meg, hogy ismét félrevezessék magát, mint ahogyan az 2014-2015-ben a minszki megállapodásokkal összefüggésben történt az ukrajnai helyzet rendezésében.

A megtévesztés elleni biztosítékok "valószínűleg azzal kezdődnek, hogy a romantikus időszak már mögöttünk van. Most a pragmatizmus időszaka köszöntött be, és a korábbi évek tapasztalatait kell alapul venni. Ezek a tapasztalatok segítenek abban, hogy elkerüljük a hamis ígéretek csapdáját" - hangzott el.

Ahogy megfogalmazta, Oroszország emlékezni fog arra, hogy más ügyekben is átverték, például amikor azt ígérték neki, hogy a NATO nem terjeszkedik keleti irányba. Moszkva ezt a tapasztalatot is figyelembe veszi, amikor formálja saját álláspontját.

Azt hangsúlyozta, hogy a minszki megállapodások teret nyújtottak az ukrán helyzet megoldásának.

"Ha Ukrajna sértetlen maradt volna, és a Donyec-medencei orosz közösségeket nem sújtották volna atrocitások, akkor elkerülhető lett volna a polgárháború. Az ott élő orosz emberek talán nem érezték volna szükségét annak, hogy elszakadjanak Ukrajnától, és nem vágytak volna arra, hogy elhagyják azt az országot, ahol a saját népük ellen tankokkal és harci gépekkel lépnek fel. Mindezek a történések talán elkerülhetőek lettek volna."

Peszkov véleménye szerint a megállapodások részletesen, lépésről lépésre meghatározták a rendezéshez szükséges intézkedéseket és a logisztikai folyamatokat. Azonban később világossá vált, hogy sem a Nyugat, sem Ukrajna nem mutatott érdeklődést ezen lépések végrehajtása iránt.

Álláspontja szerint, amikor Kijevvel tárgyalásokat folytat Moszkva, fontos, hogy figyelembe vegye a másik fél szuverenitásának hiányosságait és a kölcsönös bizalom deficitjét. Rámutatott, hogy Ukrajna több mint két és fél évvel ezelőtt aláírta az isztambuli rendezési megállapodást, de azt követően elvetette azt.

"Ebből arra következtetünk, hogy ez az ország valószínűleg nem túlságosan képes felelősséget vállalni a szavaiért" - mondta.

Meglátása szerint Ukrajna nem csupán vazallus állam, hanem inkább egyfajta "rossz szolgálója" az Egyesült Államoknak.

Related posts