Áttörő változások várhatóak az EU-s támogatások terén, amelyek alapjaiban formálhatják át a helyzetet.


Hamarosan jelentős változások várhatóak az uniós támogatások rendszerében, amelynek részleteit jelenleg Brüsszelben finomítják. Annak érdekében, hogy a legfrissebb információkkal felvértezve indulhasson a jövő felé, csatlakozzon ingyenes szakmai rendezvényünkhöz!

Brüsszel ambiciózus reformtervet készít elő az EU következő többéves költségvetése kapcsán, amely célja az uniós források elosztásának egyszerűsítése, valamint a tagállami kormányok döntési jogkörének megerősítése. A Financial Times által megszerzett dokumentum alapján ez a lépés jelentős változásokat hozhat a pénzügyi források kezelésében.

A jövőbeni elképzelések alapján a korábban több mint 50 különböző program összevonásra kerülne, hogy három fő alapot hozzanak létre. Ezek az új alapok rugalmasabban reagálnának az új kihívásokra, mint például a védelmi kiadások kezelése és a Covid-válság idején felvett hitelek törlesztési feladatai.

Az Európai Bizottság véleménye szerint a jelenlegi rendszer túlságosan rigid és bürokratikus jellegű, így a „status quo” fenntartása nem megoldás.

A javasolt új struktúra keretében a Bizottság minden tagállammal egyetlen, átfogó nemzeti reform- és beruházási tervet dolgozna ki, amely magában foglalná a kohéziós, regionális fejlesztési és mezőgazdasági támogatásokat is. Ez a megközelítés lehetőséget biztosítana a kormányok számára, hogy szélesebb választási lehetőségekkel rendelkezzenek a projektek kiválasztásában. Ugyanakkor felveti a kérdést, hogy ez hogyan befolyásolja a helyi és regionális hatóságok szerepét, hiszen a központosított döntéshozatal csökkentheti az ő befolyásukat a folyamatokban.

Ezen felül egy új "európai versenyképességi alap" is megalakulna.

Ez a lépés jelentős mértékben hozzájárulna a legfontosabb iparágak fejlődéséhez, miközben egy új, átfogó külpolitikai keretet hozna létre, amely szorosabban összhangban állna az Európai Unió stratégiai céljaival.

A reform célja az uniós költségvetés felgyorsítása és hatékonyabbá tétele, mivel a jelenlegi hét éves költségvetési ciklusban a regionális forrásoknak eddig csupán 6,4%-át használták fel.

Az egyszerűsített rendszer lehetővé tenné, hogy az EU nagyobb hangsúlyt fektessen olyan közös prioritásokra, mint a védelmi együttműködés, amely eddig nem volt kiemelt szempont a költségvetésben. Ugyanakkor a változtatások ellenállásba ütközhetnek az olyan nettó befizető országok részéről, mint Németország és Hollandia, amelyek hagyományosan óvatosak a költségvetés bővítésével kapcsolatban.

A Bizottság várhatóan idén nyáron benyújtja hivatalos törvényjavaslatát a következő többéves pénzügyi keretre (MFF), amelyet a 27 tagállamnak együttesen kell jóváhagynia. Az előző költségvetési ciklus tárgyalásai több mint két éven át zajlottak, így valószínű, hogy ezúttal is hosszú és alapos diskurzusok előzik majd meg a végső döntést. Spanyolország például saját elképzeléseit dolgozta ki,

A javasolt intézkedés célja, hogy a hétéves költségvetés összegét 2000 milliárd euróra emelje, emellett pedig egy folyamatos hitelfelvételi mechanizmus létrehozására is sor kerülne.

Related posts