Rákkeltő zsírsavak a hétköznapi ételeinkben: figyeljünk oda, mit fogyasztunk!
Forró pillanatok: felajánlkozott Aureliónak Dávid Petra a Farm VIP-ben - Vajon mi történhetett közöttük?
A tojás, a tofu, a különféle magolajok és a diófélék olyan nélkülözhetetlen omega-6 zsírsavakat tartalmaznak, amelyeket a szervezet nem képes önállóan előállítani. Az omega-6 és omega-3 zsírsavak közötti egyensúly fenntartása elengedhetetlen az agy megfelelő fejlődéséhez, a csontok egészségének megőrzéséhez, az anyagcsere optimális működéséhez, valamint számos más alapvető biológiai folyamathoz.
A szervezet számára csupán csekély mennyiségű zsírsavra van szüksége. Ezzel szemben az omega-6 zsírsavból, amelyet leggyakrabban főzéshez, feldolgozott élelmiszerekhez és gyorsétterem kínálathoz használt növényi olajok révén juttatunk be, jelentős mennyiséget fogyasztunk.
A nyugati táplálkozás gazdag omega-6 zsírsavakban, különösen linolsavban, amelyről a Weill Cornell Medicine kutatói úgy vélik, hogy hozzájárulhat a rákos sejtek növekedéséhez és szaporodásához – számolt be a Daily Mail.
A laboratóriumi környezetben a kutatók szándékosan emlőráksejteket juttattak be az egerek szervezetébe, majd az alanyok egyik csoportját magas linolsavtartalmú olajjal táplálták. Az eredmények megdöbbentőek voltak: az olajjal etetett egerek daganatai jelentősen gyorsabban növekedtek, mint azokban az állatokban, akik nem kaptak linolsavat.
A kutatás kimutatta, hogy a linolsav képes aktiválni az mTORC1-et, azaz a sejtek "vezérlőközpontját", amely eldönti, hogy növekednek, osztódnak vagy fehérjéket termelnek. Agresszív emlőrák esetén a felesleges linolsav túlzottan stimulálja az mTORC1-et, elősegítve a daganat növekedését.
Dr. John Blenis, a Weill Cornell Medicine rákkutatója és a tanulmány vezető szerzője hangsúlyozta: "Most már világosan látjuk, hogy a linolsav rendkívül célzottan ösztönzi a rákos sejtek növekedését. Ez a felfedezés hozzájárul ahhoz, hogy jobban megértsük az étkezési zsírok és a rákos megbetegedések közti összefüggéseket."
A korábbi kutatások már hosszú ideje foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy vajon az omega-6 zsírsavak, mint például a linolsav, szerepet játszanak-e a rák megjelenésében. Az eddigi eredmények azonban ellentmondásosak, így a téma továbbra is megoldatlan rejtély marad.