Fedezd fel a titkos kanyonokat az Antarktiszon! | 24.hu

Egy újonnan készült kutatás szerint az Antarktisz környékén számos eddig rejtett tenger alatti kanyonra bukkantak - számol be róla a Sci-News. Ezek a különleges geológiai képződmények minden kontinentális perem mentén megtalálhatóak, általában 10 kilométernél rövidebb hosszúsággal és több tíz méteres mélységgel rendelkeznek.
A csatornák révén a tápanyagok szabadon áramolhatnak, ezzel erősítve az ökoszisztémák működését. Jelenleg világszerte körülbelül 10 ezer ilyen kanyonra bukkantak, azonban a globális tengerfenék csupán 27 százalékát sikerült eddig feltérképezni.
Dr. David Amblàs, a Barcelonai Egyetem kutatója és csapatának tagja úgy véli, hogy az antarktiszi formációk a tenger alatti kanyonokkal rokon vonásokat mutatnak, azonban ezek általában méretesebbek és mélyebbek. Ennek hátterében az áll, hogy a sarki jég tartósan és jelentős mértékben befolyásolja e területek fejlődését.
A szakértők alapos vizsgálat alá vették a Nemzetközi Déli-óceáni Batimetriai Térkép második verzióját, amely a legfrissebb, kiváló felbontású mélységi adatokat tartalmazza. Az óceáni kanyonok azonosításához egy innovatív, félig automatizált eljárást dolgoztak ki, amely új lehetőségeket teremt a mélytengeri kutatások terén.
"Az általunk tanulmányozott tenger alatti kanyonok közül néhány mélysége meghaladja a 4000 métert" – nyilatkozta Amblàs. Hozzátette, hogy a leglenyűgözőbb példányok az Antarktisz keleti területein találhatók, ahol számos összetett, elágazó rendszer bújik meg. Ezzel szemben a nyugati formációk rövidebbek és meredekebb lejtőkkel rendelkeznek.
A kutatók összesen 332 kanyont írtak le, ami ötszöröse az eddig ismert számnak.
A keleti és nyugati csatornák közötti különbségek a jégterhelésből fakadnak. Amblàs állítása szerint az eredmények alátámasztják azt a hipotézist, miszerint a kelet-antarktiszi jégtakaró régebbi eredetű és összetettebb fejlődési folyamatokon ment keresztül. Eddig ezt az elméletet csupán üledékelemzések bizonyították.