Donald Trump örömmel fogadhatja a hírt: zöld utat kapott a sok vitát generáló akciójához.

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága zöld lightot adott a Trump-kormányzatnak, hogy folytathassa az illegális bevándorlók „harmadik országba” történő gyorsított kiutasítását, mindezt anélkül, hogy a menedékkérőknek lehetőségük lenne jogi kifogásokat benyújtani - tájékoztat az AP hírügynökség.
A legfelsőbb bíróság hétfőn hozott határozatához nem fűzött részletes indoklást. Sonia Sotomayor, aki két másik liberális bíróval egyetértésben, határozott különvéleményt nyújtott be, kifejezve aggodalmát amiatt, hogy kollégái a "törvényen kívüliséget" jutalmazzák.
A kormány szóban és tettekben is egyértelművé tette, hogy nem érzi magát a törvény által korlátozva, szabadon deportálhat bárkit bárhová értesítés vagy meghallgatási lehetőség nélkül
Hamarosan lehetőség nyílhat arra, hogy újra megkezdődjenek a harmadik országokba irányuló kitoloncolások.
Nem szállíthatják vissza a bevándorlókat a származási országukba.
Ahogyan májusban hírt adtunk róla, Brian E. Murphy szövetségi kerületi bíró megállapította, hogy az Egyesült Államokban bűncselekmények miatt elítélt mianmari, vietnami és kubai állampolgárok Dél-Szudánba való deportálása ellentétes a bíróság korábbi határozatával. A bíró emellett arra kötelezte a bevándorlási hatóságokat, hogy biztosítsák a jogi képviselet lehetőségét az érintettek számára, lehetővé téve számukra, hogy ügyvédeiken keresztül jogi kifogást nyújtsanak be. Azokat a bevándorlókat, akiket a hatóságok állítólag nem tudtak hazájukba visszajuttatni, végül egy dzsibuti amerikai katonai bázison helyezték el, ahol ideiglenes szállítókonténerekben élnek.
A legfelsőbb bíróság most felfüggesztette Murphy korábbi rendeletének azon szakaszát, amely lehetővé tette az illegális bevándorlók számára, hogy arra hivatkozzanak, hogy a harmadik országba történő kitoloncolás életveszélyes helyzetet teremthet számukra.
Az ügyvédjük álláspontja szerint az érintett személyek súlyos következményekkel nézhetnek szembe, beleértve a "börtönbüntetést, kínzást, sőt akár a halálbüntetést" is, amennyiben Dél-Szudánba deportálják őket. A bevándorlókat jelenleg egy dzsibuti haditengerészeti bázisra irányítják át.
Az alkotmány, valamint a Kongresszus hatásköröket biztosított az elnök számára, lehetővé téve számára a bevándorlási jogszabályok végrehajtását és a potenciálisan veszélyes külföldiek eltávolítását.
Abigail Jackson, a Fehér Ház szóvivője úgy fogalmazott, hogy a Legfelsőbb Bíróság határozata "megerősíti az elnök hatáskörét a bűnöző illegális bevándorlók kitoloncolásának végrehajtásában".