A Fehér Ház álláspontja szerint a tévedésből El Salvadorba deportált férfi soha nem léphet be újra az Egyesült Államok területére.

A Fehér Ház kitart amellett, hogy nem engedi visszatérni azt a férfit, akit az amerikai hatóságok tévesen toloncoltak ki múlt hónapban Marylandből. Kilmar Ábrego García azóta El Salvadorba került, ahol bebörtönözték, a hírhedt Cecot börtönben tartják fogva. Az amerikai bevándorlási hivatal (ICE) aztán elismerte, hogy adminisztratív hiba miatt deportálták a férfit és még egy demokrata szenátor is elutazott San Salvadorba, hogy meggyőzze a lényegében diktatúraként működő közép-amerikai ország vezetését, hogy engedjék vissza az amerikai állampolgárságú Garciát, de hiába.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője, határozottan kiállt amellett, hogy a férfiaknak nem lenne helyük az Egyesült Államokban. Leavitt többször is azzal vádolta Garciát, hogy az MS-13 banda tagja, noha erre semmilyen megbízható bizonyíték nem áll rendelkezésre. Ezen kívül a 29 éves férfira családon belüli erőszak vádját is rótta, hivatkozva egy dokumentumra, amelyben a felesége korábban távoltartási végzést kért tőle.
Közben Ábrego García felesége, Jennifer Vasquez Sura, szerdán a Newsweeknek nyilatkozva elmondta, hogy "elővigyázatosságból" kérte a bírósági végzést. Szavai szerint családi tanácsadás révén sikerült rendezniük a problémáikat. Mivel a vonatkozó dokumentum jogszerűen nem kerülhetett a Fehér Ház birtokába, a helyzet kapcsán Garcia ügyvédjét is megkeresték. Az ügyvéd e-mailben válaszolt, és megkérdőjelezte: "A kormánynak valóban szabad nyíltan megszegnie a törvényt, ha valakit törvénysértéssel vádolnak?"
Ábrego García 2019 óta élvezhette a kitoloncolás ellen nyújtott védelmet, miután egy bírósági döntés alapján kiderült, hogy hazájában komoly veszélyek leselkednek rá. Marylandben élt feleségével és ötéves kisfiukkal, akik számára próbált biztonságosabb jövőt biztosítani.
A bírósági beadványban Ábrego García ügyvédcsapata azt állította, hogy az ICE már 2019 óta próbálta őt kitoloncolni. A bevándorlási hatóságok azzal érveltek, hogy egy titkos informátor szerint Ábrego García "az MS-13 bűnszervezet aktív tagja". Ábrego García azonban határozottan tagadta a vádakat, és menedékkérelmet nyújtott be az ügyben.
Ennek ellenére idén márciusban az ICE tisztviselői őrizetbe vették, azt állítva, hogy a jogállása megváltozott. A bírósági beadvány szerint őrizetbe vették, és kihallgatták a bandakötődéseiről, majd egy texasi fogdába szállították, ahonnan március 15-én deportálták El Salvadorba. Az egyik olyan járaton volt, amin bírói tiltás ellenére több száz venezuelait deportáltak az USA-ból, és emiatt a Trump-adminisztrációnak bizonyítania kell, hogy nem sértett meg egy szövetségi bíró által elrendelt repülési tilalmat.
Később kiderült, hogy a férfi "nem szerepelt az El Salvadorba induló járat eredeti utaslistáján", hanem "tartaléklistás" volt, és mivel más fogvatartottakat "különböző okok miatt" levettek a járatról, "előrébb került a listán, és végül rákerült a repülőgépre", de "az utaslista nem jelezte, hogy Ábrego Garcíát nem szabad eltávolítani", és arra jutottak, hogy a férfit "egy adminisztratív hiba következtében deportálták az Egyesült Államokból El Salvadorba.