Súlyos félreértések övezik az orosz különleges alakulatokat - De vajon milyen feladatokat lát el valójában a szpecnaz?


Sokan tévesen azt gondolják, hogy a "szpecnaz" kifejezés egy konkrét katonai egységet jelöl, pedig valójában az orosz "szpecialnogo naznacsenija" (különleges célú) szavak összevonásából származik. Ez a terminológia az összes orosz különleges rendeltetésű alakulatot magában foglalja. Míg az amerikai hadseregben jelentős számú különleges egység működik, Oroszországban ezekből kevesebb található. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a NATO tagállamaiban a különleges alakulatok szinte kivétel nélkül a haderőnemek keretein belül működnek, míg Oroszországban gyakran minisztériumok vagy hírszerző szervezetek irányítása alatt állnak.

Az orosz különleges egységek közül talán a legnevesebb az Alfa-csoport, amely a belbiztonsági szolgálat (FSZB) keretein belül tevékenykedik.

Az alakulat kezdetben csupán "A" néven volt ismert, ám a nyugati média az "Alfa" elnevezést ragasztotta rájuk, amely végül a köztudatba is beivódott. Noha az FSZB inkább rendvédelmi és hírszerző feladatokat lát el, mintsem klasszikus katonai tevékenységet, az Alfa-csoport tagjai a gyakorlatban nem igazán végeznek ilyen jellegű munkát. Feladatkörük széles spektrumot ölel fel, a terrorelhárítástól kezdve a túszmentésen át egészen az elit kommandósoktól elvárt akciókig. Ezen kívül gyakran felelősek az orosz vezetők védelméért is, különösen a konfliktusövezetekben.

Az orosz elit alakulatok csúcsát az FSZB keretein belül működő "V-igazgatóság" képviseli, amely a szovjet KGB hagyományait őrzi a Vega-Csoport néven. E tagokat jellemzően más Szpecnaz egységekből, különösen az Alfa-csoportból toborozzák. Feladataik sok szempontból hasonlítanak az FSZB többi egységének munkájára, de emellett extra felelősségekkel is bírnak: nagyobb arányban végeznek hírszerző tevékenységet, valamint ők felelnek az orosz nukleáris létesítmények védelméért is. Tevékenységük alapján a "Tier I" amerikai különleges alakulatok, például a híres Delta Force szintjével összehasonlíthatók, habár a közeljövőben újabb kihívó is beszáll a versenybe.

Az orosz VDV, azaz a deszantos alakulatok alapvetően elit, de nem különleges rendeltetésű egységeknek számítanak, létezik ugyanakkor egy Szpecnaz alakulat, amely velük dolgozik. A Moszkva mellett állomásozó 45. Gárda Dandár (Gárda megjelölést a legjobban képzett és felszerelt orosz alakulatok kapnak) katonái alapvetően magasan képzett deszantos könnyűgyalogságként működnek. A feladatuk alapvetően az, hogy más deszantos egységek előtt landoljanak az ellenséges vonalak mögött, megsemmisítsék a fontosabb védelmi állásokat, illetve biztosítsák a terepet a "sima" VDV-s társaik számára. Érdekesség, hogy a 45. Gárda azon kevés orosz alakulat közé tartozik, akikről tudjuk, hogy dolgoztak már együtt amerikai "kollégákkal":

Koszovóban különösen szoros kapcsolat alakult ki az amerikai hadsereg különleges egységei, a híres zöldsapkások és a helyi közösség között. A helyiek és a zöldsapkások együttműködése számos sikeres missziót eredményezett, és mély benyomást tett a régióra.

Az Oroszországi Fegyveres Erők Vezérkarának Főigazgatósága, közismertebb nevén GRU, Oroszország legfőbb külföldi hírszerző szervezete. Emellett saját különleges alakulata is létezik, amely a GRU Szpecnaz néven ismert. Ez az egység kommandós jellegű, és jellemzően nem hírszerzői feladatokat lát el, így ritkán végzik álruhás tevékenységüket idegen városokban információgyűjtés céljából, bár civil öltözetben gyakran tevékenykednek. A GRU Szpecnaz fő feladatai közé tartozik, hogy a fegyveres konfliktusok kitörése előtt beszivárogjanak a célországba, ahol kulcsfontosságú objektumokat és személyeket semlegesítenek.

Szintén a GRU irányítása alatt működik az orosz haditengerészet különleges alakulata. Ezt a Szpecnaz alakulatot két irányba lehet tovább bontani: az OMRP, azaz a különleges haditengerészeti felderítők az orosz fegyveres erők legprofibb búvárjai, akik elsősorban a haditengerészet hajóinak és bázisainak víz alatti védelméért felelnek. A PDSzSz ezzel szemben egy jóval sokrétűbb alakulat, amely a terrorelhárítástól és a hajók elfoglalásától kezdve a tenger alatti tűzszerészetig és felderítésig számos feladatot ellát. A haditengerészet szpecnaz alakulatai felelnek mindemellett azért, hogy az elsüllyedt hajók legénységét felszínre hozzák, élve vagy holtan.

Az orosz fegyveres erők legújabb különleges alakulata, a 2009-ben megalakult és a Krím-félsziget megszállásakor feltűnő KSzSzO, valódi újdonságot jelent az orosz katonai struktúrában. Ezt az egységet, amelyet gyakran egyszerűen Különleges Alakulatoknak hívnak, nehéz pontosan besorolni, mivel függetlenül működik a hagyományos haderőnemektől, ezzel egyfajta "hadsereg a hadseregben" jellegét kölcsönözve neki. A KSZSZO célja, hogy a nyugati különleges alakulatok, például az amerikai Delta Force mintájára végezzen műveleteket, így feladatkörük rendkívül széles spektrumot ölel fel, szinte bármilyen kihívásra készen állva.

Bár hivatalosan civil hírszerző egységként van számon tartva, az SzVR mögött egy különleges alakulatra is érdemes figyelmet fordítani: ez a Zaszlon. A Zaszlon tagjai feladataik közé tartozik a külföldön szolgáló orosz diplomaták védelme, valamint általánosan fegyveres támogatást nyújtanak az SzVR hírszerző munkájához. Továbbá, a Zaszlon szerepet vállal a háborús övezetekben rekedt orosz állampolgárok hazajuttatásában is, így rendkívül sokoldalú és fontos szereplője az orosz külpolitikai és biztonsági stratégiának.

A "másodvonalbeli", elsősorban honvédelmi feladatokat ellátó Roszgvardijának (lényegében az orosz Nemzeti Gárdának) is van egy különleges alakulata, ez a SzOBR, vagyis a Különleges Gyorsreagálású Egység. A SzOBR a gyakorlatban a rendőrségek különleges alakulatait támogatja terrorelhárító feladatokban akkor, amikor a rendőrség részéről ilyen beavatkozásokra igény mutatkozik.

Érdemes észben tartani, hogy noha hivatalosan szpecnaz egységként emlegetik magukat,

A Csecsen Köztársaság 141. Különleges Gépesített Ezrede a gyakorlatban inkább egy jól felszerelt könnyűgyalogságnak tekinthető, semmint valódi elit egységnek.

Related posts