Szégyenérzettel küzdött a gyengesége miatt, ezért úgy döntött, visszavonul. Mielőtt távozott volna, még egy utolsó, dühös pillanatában minden kollégáját megpofozta.


Alfonzó, a magyar paródia műfajának kiemelkedő alakja, aki nemcsak mint színész, hanem mint tehetséges humorista is maradandót alkotott. Talán legismertebb szerepe a Keménykalap és krumpliorr című ifjúsági sorozathoz fűződik, ahol Bagamér, a megátkozott fagylaltos karakterét formálta meg egyedi stílusával és humorával. Pályafutása során nemcsak a színpadon brillírozott, hanem kereskedősegédként és autószerelőként is próbára tette magát. Ezzel a különleges kvízzel ünnepeljük Markos József, vagy ahogyan a közönség szerette hívni, Alfonzó születésnapját, aki 1912. február 29-én látta meg a napvilágot.

Alfonzó, akit polgári nevén Markos Józsefként ismerhetünk, egy igazán különleges művész volt, akinek neve nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában felcsendült a szakmai körökben és a nagyközönség előtt is. 1933-ban a Royal Orfeum színpadán táncolt, ahol varázslatos produkcióival elbűvölte a közönséget. Később egy évig Olaszországban próbálta szerencséjét, de a katonai behívó kénytelen volt őt visszahozni hazájába. Leszerelését követően az Arizona mulatóban dolgozott parkett-táncosként, ám egy véletlenül eldurvult tréfa következtében, amikor egy gazdag vendéget pofon vágott, a mulató falai között már nem maradhatott.

Markos József életútja során számos országot bejárt, és vándorévei alatt Egyiptom gyönyörű tájain, valamint a Közel-Kelet pezsgő éjszakai életében lépett fel, Joe Stan művésznéven. Azonban nem sokkal később, a nevében is változások történtek, amikor Alfonzóra váltott. Egy interjú keretében mesélte el, hogy mi állt a névváltoztatás mögött. 1943-ban ugyanis bevezették az angol-amerikai hangzású nevek használatának tilalmát, így Joe Stan többé nem maradhatott, és kénytelen volt új identitást választani.

De mi legyen az új művészneve? Az inspirációt a XIII. Alfonz spanyol király haláláról szóló újságcikk adta: "Meghalt Alfonz, óh, a király, éljen a király!". Ez a kifejezés mélyen megérintette, és elhatározta, hogy felveszi ezt a nevet, csupán annyival gazdagítva, hogy egy ó betűt is hozzáad. Így született meg az új, egyedi művésznév, amely egyszerre idézi a történelmet és a művészet varázsát.

Ezzel kellemetlenséget is csináltam magamnak. Egy spanyol turné alkalmával Madridban voltunk, észrevettem, hogy az emberek az utcán a plakát köré gyűltek, és hangosan röhögtek. Kiderült, hogy az Alfonz egy név, ám az alfonzo viszont stricit jelent, szóval ott, Spanyolországban kivételesen el kellett hagyni az ó betűt.

Az 1956-os forradalom idején éppen a Szovjetunióban tartózkodott, így elkerülte a vérontást. Hazatérve újra pakolászott, és egy európai turnéra indult, ahol Bécsben és Belgiumban ünnepelték. Olyan neves művészek mellett lépett színpadra, mint Vittorio De Sica és Jacques Tati. Magyarországra visszatérve pedig a Vidám Színpadon vált igazán Alfonzóvá. Ez a karakter, az a szerethető és egyedi figura, akit generációk néztek meg végtelen számú kabaréjelenetben, filmben és színpadi produkcióban.

Alfonzó már gyerekként is figyelemre méltó fizikai erővel bírt, de saját bevallása szerint sok bántalmazás érte ifjúkorában, amit nem tudott viszonozni. "Szégyelltem, hogy gyenge vagyok, ezért elhatároztam, hogy erős leszek." Úgy vélte, minden gaztettnek meg kell kapnia a maga büntetését. Autószerelő-segédként szinte bármilyen ürügyből rátaláltak a pofonokra. Amikor végre kilépett a műhely ajtaján, olyan érzés kerítette hatalmába, hogy a feszültségét a körülötte lévő dolgokon vezette le, és végigpofozta a műhelyt, mintha ezzel a saját démonait is le akarta volna győzni.

„Nem az a célom, hogy olyan erős legyek, mint azok, akik csak rombolni tudnak, hanem inkább olyan, aki méltó ellenféllel néz szembe. Undorodom azoktól a helyzetektől, amikor a gyengébbek vagy az idősek szenvednek. Számomra megalázó, ha valaki ilyen körülmények között kiszolgáltatottá válik” – fejtette ki.

Most jött el az idő, hogy próbára tegye tudását Alfonzóról!

Related posts