Valóban csökken az orosz tankok száma? Itt van egy videó, amely állítólag Moszkva számára kulcsfontosságú bizonyítékot szolgáltat.


Az orosz haderő Ukrajnában olyan mértékű páncélos-veszteségeket szenvedett el, amire a második világháború óta nem volt példa. Ezzel összefüggésben a nyugati médiában egyre több olyan elemzés lát napvilágot, amelyek az orosz páncélozott harcjárművek korlátozott számát hangsúlyozzák. Az orosz Izvesztija viszont egy videóanyagot publikált, amely azt igyekszik bizonyítani, hogy az orosz páncélos készletek valójában messze nem merültek ki.

Az orosz Izvesztiján jelentek meg az alábbi képsorok, a felvételen az állami médiaportál riportere egy 2Sz19-es önjáró tarack tornyából bejelentkezve mutatja be azokat a páncélosokat, melyek végig vonultak a május 9-ei, győzelmi napi parádén.

Mivel a felvételen egyetlen pillanat alatt megmutatnak kb. száz páncélozott járművet, köztük a legmodernebb T-90M Proriv harckocsikat, orosz és oroszbarát bloggerek azon kezdtek el élcelődni, hogy teljesen téves dolog az a nyugati médiában fel-fel bukkanó állítás, mely szerint "az oroszok kifogytak a tankokból."

Az élcelődő megjegyzés némiképp eltúlzott:

A nyugati elemzések jellemzően nem azt hangsúlyozzák, hogy Oroszország jelenleg kimerítette harckocsi-készleteit, hanem inkább azt, hogy az Ukrajnában elszenvedett veszteségek pótlása nem tud lépést tartani a felújított és újonnan gyártott harcjárművek előállítási sebességével.

Ez a helyzetértékelés már bizonyos mértékig igazolást nyert: Oroszország távolról sem "merült ki" a páncélozott harcjárművek terén, ugyanakkor nem vitás, hogy a katonai akciók során egyre inkább polgári járműveket alakítanak át katonai célokra, míg a modern páncélozott járművek száma folyamatosan csökken. Különösen szembetűnő a különbség a 2022-es eseményekhez képest.

Oroszország továbbra is képes sokezer régi szovjet járművet felújítani, és a hadiipar termelése felgyorsult. Ennek ellenére a több mint 12 ezer páncélozott jármű elvesztése hosszú távon jelentős kihívások elé állítja az orosz államkasszát és a hadiipart. Még ha a veszteségek rövid távon esetleg csökkennek is, a pótlás folyamata komoly terheket ró a jövőbeni erőforrásokra.

Related posts