TEOL - Ön tisztában van azzal, hogy meddig kötelező a gyermekülés használata az autóban?
A gyerekek biztonságos szállítása az autóban nem csupán a szülők felelőssége, hanem jogi kötelezettség is. Ahogy a gyerekek cseperednek, számos szülőben felmerül a kérdés, hogy milyen életkorig szükséges még gyermekülés használata a biztonságuk érdekében?
A gyerekek teste sokkal sérülékenyebb, mint a felnőtteké. Izomzatuk és csontozatuk kevésbé ellenálló, testméreteik pedig nem felelnek meg az autók beépített biztonsági rendszereinek. Éppen ezért a megfelelő gyerekülés használata elengedhetetlen. Ez a speciális eszköz biztosítja, azáltal, hogy megemeli a testet, hogy egy baleset során a gyermek védve legyen, és a sérülés kockázata minimálisra csökkenjen. A biztonsági övek és a légzsákok ugyanis nem megfelelő magasságú utas esetén nem nyújtanak védelmet, sőt, akár további sérüléseket is okozhatnak.
A KRESZ előírásai értelmében a 3 évesnél fiatalabb gyermekek kizárólag olyan autókban szállíthatók, amelyek lehetővé teszik gyerekülés vagy babahordozó használatát. Fontos megjegyezni, hogy az autók beépített biztonsági övei önmagukban nem elegendőek a kicsik védelméhez. A 135 centiméter alatti gyermekek számára kötelező a gyerekülés vagy ülésmagasító használata, és ők nem ülhetnek az első ülésen. A 135 centi feletti, de 150 centinél alacsonyabb gyermekek a hátsó ülésen már biztonsági övvel utazhatnak, gyerekülés nélkül. Csak azok a gyermekek ülhetnek az első ülésen biztonsági övvel, akik elérték a 150 centiméteres magasságot.
Ha egy gyermek nem ül gyerekülésben az autóban, a sofőr súlyos pénzbírságra számíthat. Helyszíni bírság esetén a büntetés 15 ezer forintra rúghat, míg szabálysértési eljárás során akár 30 ezer forint is lehet. Az autóutakon és autópályákon pedig a bírság mértéke akár 45 ezer forintra is nőhet.