Toroczkai bejelentette, hogy Trump győzelme után újra aktív lenne a Facebookon.


"Visszatérünk a gyökereinkhez, és a hibák csökkentésére, az irányelveink egyszerűsítésére, a szabad véleménynyilvánítás helyreállítására összpontosítunk a platformjainkon" - jelentette be nemrég techguru, a világ egyik leggazdagabb embere, a nettó 206 milliárd dolláros (80,2 ezer milliárd forintos) vagyon felett rendelkező egyesült államokbeli üzletember, aki közölte: kirúgják a tényellenőröket, "így nem kell aggódni amiatt, hogy elfogult alkalmazottak cenzúráznák túl a tartalmakat".

A váratlan bejelentés óriási port kavart a világban, hiszen a fejlett országok egyre nagyobb veszélyt látnak a közösségi média demokráciára gyakorolt torzító hatásában. Amíg a legtöbb helyen - a kritikusok szerint - ez a beavatkozás egy-egy poszt törlését, illetve az elérések mesterséges manipulálását jelenti, hazánkban akad egy kirívó példa.

Aki pedig rákeres, egy biztonsági figyelmeztetést kap, amit leginkább terroristák és sorozatgyilkosok esetében alkalmaz a Facebookot és az Instagramot is tulajdonló Meta gigavállalat.

Toroczkai László évek óta küzd az online térben

- Egy jogerős magyar bírósági döntés értelmében már másfél éve vissza kellett volna állítania a gigavállalatnak az Instagram profilomat. Amikor először kerestem őket, a kommunikációs osztálytól cinikus választ kaptam, miszerint nem tudják, melyik linken keressék. Miután elküldtem nekik a szükséges információt, azt válaszolták, hogy így sem találják - osztotta meg tapasztalatait a politikus a Blikknek.

Egy amerikai ügyvédi irodát bíztam meg azzal, hogy írásban lépjen kapcsolatba Mark Zuckerberggel és a Meta vezetőségével. Tavaly én is ellátogattam a Szilícium-völgybe, ahol a Meta központja található, és személyesen szerettem volna átadni nekik egy levelet, amelyet korábban már elküldtem. Sajnos, senki sem volt ott, aki átvehette volna.

- mesélte a párt elnöke, miközben komolyan a szemembe nézett.

Toroczkai úgy kalkulál, hogy az utazási költségekkel, az ügyvédi díjak kifizetésével és a különféle perköltségekkel együtt már hat vagy hétmillió forintot költött a Metával folytatott jogi harcra. Most pedig egy új megközelítést keres, és az uniós rendelet keretein belül az itthon működő Online Platform Vitarendező Tanácshoz fordul segítségért.

- Körülbelül két hete kaptam meg az értesítést, hogy alaposnak találták a panaszomat, és megindították az eljárást. Most a Meta képviselőit nyilatkoztatják majd, hogy elfogadják, kötelező érvényűnek tartják-e döntésüket vagy csak ajánlásnak - mondta Toroczkai László.

- Tekintettel arra, hogy Mark Zuckerberg óriási változáson ment át, nagyot fordult vele a világ, hogy immáron Donald Trumpnak hívják az Egyesült Államok elnökét, és a világ leggazdagabb embere (400 milliárd dollár, azaz körülbelül 155,6 ezer milliárd forint a vagyona - A szerk.), az amerikai Tesla-vezér, Elon Musk szerepet kap majd az új adminisztrációban, abban reménykedem, elfogadja a vállalat a testület döntését akkor is, ha az számomra kedvező.

Toroczkai véleménye szerint, bár a változások eddig csupán az Egyesült Államokban zajlottak le, csupán idő kérdése, hogy ezek a tendenciák Európába is elérjenek.

Egy parlamenti frakcióval rendelkező párt vezetőjeként szinte lehetetlenség az országot rendesen bejárni, hiszen nem tudunk egyetlen lakossági fórumot sem meghirdetni a nevem alatt, ami rendkívüli károkat okoz a közösségünk számára. Ha Zuckerberg valóban komolyan veszi, hogy változtatni kíván az eddigi gyakorlatán, akkor sürgősen fel kell számolnia a Magyarországon érvényes diszkriminációt, amit a cége alkalmaz - hangsúlyozta a politikus, hozzátéve, hogy a tiltás annyira szigorú, hogy még a pártelnöki címét sem használhatja senki, így az eseményeken "meglepetésvendégként" jelenik meg.

A politikus jelenleg azon dolgozik, hogy európai és amerikai szövetségesei, köztük az "AfD-s szövetségesei" révén felhívja a figyelmet az ügyére. Amennyiben ez nem hoz eredményt, kész újabb bírósági eljárások megindítására, "bármilyen áron".

Related posts