Trump egyik közeli munkatársa éles kritikát fogalmazott meg a Fed és Joe Biden irányába, jelezve, hogy szerinte a gazdasági intézkedések és politikák nem felelnek meg a jelenlegi kihívásoknak. A megszólalás során világossá tette, hogy a jelenlegi vezetés

Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, átfogó reformokat szorgalmaz a pénzügyi szabályozási keretrendszerben. Véleménye szerint érdemes lenne megszüntetni a Biden-korszakból örökölt kettős tőkekövetelmény-struktúrát, mivel ez felesleges terheket ró a bankokra és pénzintézetekre - értesült a Reuters.
Az amerikai pénzügyminiszter egy Federal Reserve által rendezett szabályozási konferencián tartott beszédében kiemelte, hogy a túlzott tőkekövetelmények felesleges nyomást gyakorolnak a pénzintézetekre. Ezek a követelmények nemcsak a hitelezés csökkenéséhez vezetnek, hanem akadályozzák a gazdasági fejlődést is, miközben torzítják a piaci viszonyokat azáltal, hogy a hitelezési tevékenységet a nem banki szektor felé irányítják.
Mélyrehatóbb reformokra van szükségünk, amelyek az innováción, a pénzügyi stabilitáson és az ellenállóképes növekedésen alapulnak
- fogalmazott Scott Bessent.
A Trump-adminisztráció széles körű szabályozási reformot folytat, amely a pénzintézetekre vonatkozó szabályok, köztük a tőkekövetelmények enyhítését célozza, azzal érvelve, hogy ezek az intézkedések fellendítik a gazdasági növekedést és elősegítik az innovációt.
A pénzügyminiszter véleménye szerint a szabályozók hosszú idő óta reaktív módon működnek, ami nemcsak a versenyképesség csökkenéséhez vezetett, hanem bonyolult és nehezen átlátható szabályozási környezet kialakulásához is hozzájárult. Bessent hangsúlyozta, hogy a Pénzügyminisztérium célja, hogy aktívan részt vegyen a szabályozók, beleértve a Fed reformját célzó törekvések irányításában, ezzel is erősítve a gazdasági stabilitást és a versenyképességet.
A banki szabályozók állítása szerint érdemes lenne újragondolni a 2023 júliusában javasolt, de sose megvalósított kettős struktúra rendszerének elvetését. Ez a megközelítés azt irányozta elő, hogy a bankoknak két eltérő kockázati tőkekövetelmény-mérési módszer közül a szigorúbb követelményeknek kellett volna eleget tenniük.
Bessent kijelentette, hogy a kettős követelményrendszer nem egy elvi kalibrációs módszertan eredménye. Célja csupán annyi volt, hogy folyamatosan növelje a tőketartalékokat. Rámutatott arra is, hogy ez a rendszer ellentmondott a tőkeszabályok modernizálására irányuló projekteknek, hiszen lehetővé tette volna, hogy számos nagybank a már elavult tőkekövetelményeket kötelező minimumként tartsa fenn.
Bessent a kisebb pénzintézetek körében is szabályozási könnyítések bevezetését sürgette. Javaslata szerint azok a bankok, amelyek nem esnek a modernizált tőkekövetelmények hatálya alá, lehetőséget kapnának arra, hogy csatlakozzanak ehhez a rendszerhez. "Ez a lépés jelentős mértékben csökkentené a bankok tőkéjét" - tette hozzá Bessent.
Bár hangsúlyozta, hogy a Pénzügyminisztérium olyan pénzügyi szabályozási politikát részesít előnyben, amely az amerikai munkavállalókat helyezi előtérbe és a növekedést prioritásként kezeli, kiemelte, hogy a szabályozóknak teljesíteniük kell a pénzügyi biztonságra, stabilitásra és fogyasztóvédelemre vonatkozó törvényi előírásokat is.