Meglepetés a politikai színtéren: Kanada meggondolta magát, Trump pedig újra asztalhoz ülne a tárgyalásokért.

Kanada úgy döntött, hogy visszavonja a tervezett digitális adót, amely az amerikai technológiai óriásokra lett volna kivetve. Ezáltal újra beindulhatnak a kereskedelmi tárgyalások az Egyesült Államokkal. A lépés közvetlen válaszként érkezett Donald Trump pénteki fenyegetésére, aki "nyílt támadásnak" minősítette a kanadai intézkedést, és felfüggesztette az egyeztetéseket. Az Euronews tudósítása szerint a helyzet jelentős hatással lehet a két ország közötti gazdasági kapcsolatokra.
Kanadai híradások és nemzetközi hírügynökségek tájékoztatása alapján a kereskedelmi tárgyalások újraéledtek az Egyesült Államok és Kanada között. E lépést követően Ottawa úgy döntött, hogy visszavonja a tervezett digitális szolgáltatási adót, amely a nagy amerikai technológiai vállalatokat, mint például a Google-t, az Amazont és a Metát érintette volna.
Mark Carney, a kanadai miniszterelnök, vasárnap tette közzé a fontos döntést, hangsúlyozva, hogy a további egyeztetések folytatása összhangban áll a júliusi G7-csúcson megfogalmazott időtervvel.
A diplomáciai fordulat Donald Trump pénteki bejelentését követi, amikor is az amerikai elnök felfüggesztette a tárgyalásokat Kanada "agresszív és nyílt támadása" miatt - utalva a háromszázalékos techadó bevezetésére, amelyet ráadásul visszamenőleges hatállyal kívántak érvényesíteni, mintegy 2 milliárd dolláros számlát eredményezve az amerikai cégeknek. A vita kiéleződése után a két vezető vasárnap telefonon egyeztetett, majd a kanadai kormány hivatalosan is jelezte: az adó visszavonása a megállapodás reményében történt.
A júniusi G7-csúcs alkalmával, amely az alberta-i Kananaskis festői környezetében zajlott, Carney és Trump egy 30 napos határidőt tűztek ki a két ország közötti kereskedelmi feszültségek megoldására.
Kanada úgy döntött, hogy nem lépteti hatályba a digitális adót, amely különösen súlyosan érintette volna az amerikai technológiai ipart. Carney értelmezése szerint ez a lépés "megnyitja az utat" a jövőbeni megállapodás előkészítése előtt, amelyet július 21-ig szeretnének véglegesíteni.
A legutóbbi események a Trump-adminisztráció kereskedelempolitikájának keretében értelmezhetők, amely nem csupán Kanadát célozza meg, hanem Mexikót is, akár 25%-os vámok bevezetésével. Hivatalosan a fentanil-csempészet visszaszorítására hivatkoznak, de a háttérben komolyabb gazdasági érdekek is húzódhatnak. A washingtoni és ottawai kapcsolatok az év eleje óta ingadozóan alakultak: Trump többször is kifejezte azt a nézetét, hogy Kanada gazdaságilag az Egyesült Államok részévé kellene, hogy váljon, ami tovább fokozta a két ország közötti feszültségeket.
A héten izgalmas fejlemények várhatóak az Európai Unióval folytatott tárgyalások során: a legfrissebb információk szerint Washington nem elégedett az EU által tett ajánlatokkal. Közben Trump már korábban 50%-os vámokkal riogatta a blokkot. A határidők július 9-én lejárnak, és az uniós vezetők jelenleg nem túl optimisták egy komoly megállapodás létrejöttével kapcsolatban.