A dubaji ingatlanpiac jövője a közelmúlt eseményei fényében kérdéseket vet fel. Vajon tényleg veszélyben van, vagy csupán átmeneti ingadozásról van szó? Az ingatlanok iránti kereslet, a gazdasági helyzet és a nemzetközi trendek mind hatással lehetnek a pi


Fedezd fel újra a Property X világát! - A Portfolio legizgalmasabb és legdinamikusabb ingatlanfinanszírozási és építőipari konferenciája ismét Füred varázslatos környezetében várja a szakma legjobb képviselőit! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy találkozzunk!

Az elmúlt négy esztendő során a dubaji ingatlanpiac hihetetlen 70%-os növekedést mutatott, ezzel messze megelőzve sok más nagyváros teljesítményét. Azonban ez a dinamikus fejlődés most egy komoly kihívással néz szembe: Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései miatt a pandémia óta nem tapasztalt veszélyek fenyegetik a piac stabilitását.

Az olajtermelő Öböl-menti gazdaságok jövőképe kedvezőtlen irányba változott, miután a nyersolaj ára 65 dollár alá süllyedt a fokozódó kereskedelmi feszültségek és az OPEC+ termelésnövelési döntéseinek következtében. Eközben a globális piacokon, Indiától Kínáig és az Egyesült Királyságig terjedően, számos kihívással kell szembenézniük a szereplőknek.

Az eszközárakkal kapcsolatos bizonytalanságok elriaszthatják azokat a tehetős külföldi vásárlókat, akik eddig jelentős mértékben invesztáltak dubaji ingatlanokba.

Az emirátusban az ingatlanárak növekedése már az elmúlt hónapokban mérséklődni kezdett. A tavalyi 16%-os emelkedés elmaradt az előző évi 20%-tól, mivel a vásárlók kezdtek ellenállni a jelentős áremeléseknek.

Az elemzők aggasztó jeleket észlelnek Dubaj ingatlanpiacán, mivel a lassulás kockázata egyre fokozódik. Mohammed Ali Yasin, az Oracle Financial Consultancy and Investments alapítója és vezérigazgatója hangsúlyozza, hogy a kőolaj árának csökkenése következtében a régió gazdasági helyzete gyengülhet, ami kevesebb munkahelyet teremt a külföldi munkavállalók számára. Ők pedig kulcsszerepet játszottak az ingatlanpiac fellendülésében, így a jövőbeli fejlődés bizonytalanná válhat.

Taimur Khan, a JLL ingatlanszolgáltató cég közel-keleti és afrikai kutatási vezetője szerint a dubaji ingatlanpiacba történő magas szintű nemzetközi befektetések sebezhetővé teszik azt a globális eszközök értékcsökkenésével szemben.

Az emirátus ingatlanpiaca szorosan összefonódik a kőolajpiac sorsával, hiszen az árak jelentős ingadozása már régóta a két terület közötti kapcsolatot tükrözi. Ezt jól illusztrálja, hogy 2020 elején és 2014-ben is az ingatlanárak csökkenése szorosan követte az olajárak visszaesését.

A dubaji lakásárak 2014 és 2020 között hozzávetőlegesen 33%-kal estek vissza, ami a globális olajárak drámai zuhanásának következménye volt, amely jelentősen mérsékelte az állami bevételeket.

Trump ugyan felfüggesztette a korábban bejelentett vámok többségét, de 145%-os vámot vetett ki Kínára, amely a közel-keleti olaj legnagyobb vásárlója.

"A kínai gazdaság lassabb ütemű növekedését és az ebből fakadó csökkenő olajkeresletet sokan alábecsülik" - nyilatkozta Yasin, aki Abu-Dzabiban dolgozik. Kiemelte, hogy a kormányzati kiadások és projektek a legnagyobb mértékben szenvedhetnek a következmények miatt, ha az olajárak 60 dollár körüli szinten stagnálnak. Ez a helyzet hosszú távon komoly hatással lehet a munkahelyek számára és a gazdasági aktivitás csökkenését vonhatja maga után - tette hozzá.

A Goldman Sachs Group figyelmeztetett, hogy a szomszédos Szaúd-Arábia költségvetési hiánya idén 67 milliárd dollárra ugorhat, és csökkentheti a gazdaság átalakítását célzó több ezer milliárd dolláros terv kiadásait. Szaúd-Arábia kilátásai viszont hatással vannak Dubajra is, mivel sok cég székhelye az emirátusban található, és innen terjeszkednek a királyság felé. Így a szaúdi építési projektek csökkentése valószínűleg a dubaji munkaerő-felvételre és munkahelyekre is hatással lesz.

A Knight Frank kutatócég szerint a dubaji lakóingatlanok értéke 69,8%-kal emelkedett 2020 novembere és 2024 decembere között. A fellendülést a kormány járványkezelése és liberális vízumpolitikája táplálta. Tehetős befektetők, az eszközeiket védeni kívánó oroszoktól kezdve a kriptomilliomosokig, özönlöttek be.

Jelenleg a fejlesztők azt tapasztalják, hogy az ingatlanpiac iránti kereslet továbbra is erős. Muhammad Binghatti, a Binghatti Properties elnöke hangsúlyozta, hogy a cég az elmúlt hét piaci ingadozásai ellenére is sikeresen végrehajtotta minden tervezett értékesítési tranzakcióját. Louis Harding, a Dubai Betterhomes ingatlanközvetítő vezérigazgatója pedig megjegyezte, hogy az olajárak hatása már nem olyan kézzelfogható, mint korábban, mivel az emirátus olyan új intézkedésekkel rendelkezik, például hosszú távú arany vízumokkal, amelyek arra ösztönzik a külföldi befektetőket, hogy a gazdasági nehézségek ellenére is itt maradjanak.

A dollár gyengülése mostanság kedvező helyzetet teremt a külföldi vásárlók számára, hiszen az Öböl-menti valuták szoros kapcsolatban állnak az amerikai valutával.

A Bloomberg Dollar Spot Index a múlt héten 2,4%-os csökkenést mutatott, így október óta a legmélyebb pontjára süllyedt.

Dubai legnagyobb ingatlanfejlesztője, az Emaar Properties PJSC, a vámok április 2-i bejelentése óta több mint 10%-os értékcsökkenést könyvelhetett el. Ezzel szemben a versenytársa, az Aldar, a piaci zűrzavar következtében több mint 5%-ot veszített a tőzsdén. Mindazonáltal mindkét cég részvénye még mindig körülbelül 40%-kal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest.

Címlapkép forrása: Shutterstock.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts