Von der Leyen és Starmer dolgoznak a brit-EU csúcstalálkozó előkészítésén.

Az Európai Unió alapvető szerepet tölt be a kontinens energiapolitikájának modernizálásában. Az Európai Bizottság az utóbbi időszakban új támogatási lehetőségeket és szabályozási reformokat vezetett be. Ha szeretné alaposabban megismerni az eddigi elért eredményeket és a jövőbeli kilátásokat, ne hagyja ki szakmai rendezvényünket! Csatlakozzon hozzánk, és tájékozódjon a legfrissebb fejleményekről!
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Londonba látogat, hogy részt vegyen az "Energiabiztonság jövője" című csúcstalálkozón. Az esemény fénypontját azonban valószínűleg a Keir Starmer brit miniszterelnökkel folytatott négyszemközti megbeszélés jelenti. Ez a csütörtöki találkozó kulcsfontosságú lépés a május 19-re tervezett brit-EU csúcstalálkozó előkészítésében, amelyen António Costa, az Európai Tanács elnöke is várhatóan jelen lesz.
A háború Ukrajnában és a Trump-adminisztráció okozta geopolitikai sokk új lendületet adott az EU és az Egyesült Királyság kapcsolatának, de a pozitív hangulatot több vitás kérdés is árnyékolja.
A legjelentősebb fordulatot a várhatóan májusban aláírandó brit-EU védelmi paktum hozhatja, amely lehetőséget adna az Egyesült Királyságnak arra, hogy részesüljön az EU legújabb, 150 milliárd eurós védelmi hitelprogramjában (SAFE) – számolt be róla a Politico. E program keretein belül csupán azok az államok vehetnek részt, amelyek biztonsági megállapodást kötöttek az EU-val.
A tárgyalások során nem csupán katonai problémák jelentik a kihívást; kiemelkedően fontos kérdés a halászati jogok kérdése is, amely különösen Franciaország számára érzékeny téma.
A The Times szerint a Starmer-kormány hajlandó "jelentős engedményeket" tenni a halászati jogok terén a védelmi megállapodás érdekében, mivel a jelenlegi szabályozás 2026-ban lejár. Bár sem London, sem Brüsszel nem erősítette meg, hogy a kérdésben döntés született volna,
Az Európai Parlament képviselői hangsúlyozzák, hogy a halászati szabályozásokat a meglévő megállapodások fényében sürgősen szükséges tisztázni a csúcstalálkozó előtt.
A védelmi egyezmény mellett a május 19-i csúcson külön nyilatkozat várható a globális kérdésekről és az együttműködés jövőjéről, beleértve az energiaügyeket is. Napirenden van az EU és az Egyesült Királyság kibocsátáskereskedelmi rendszereinek esetleges összekapcsolása is. A tárgyalásokon a pozitívabb légkör ellenére továbbra is érzékelhető a bizalmatlanság, amit jól mutat, hogy a brit-EU parlamenti fórum vezetői eddig választ sem kaptak a májusi csúcstalálkozón való részvételükkel kapcsolatos kérésükre.