A Prometheus és a Hyperion üzembe helyezése új dimenziókat nyit meg, és a Metától érkező óriási újdonságok várhatóak. Izgalmas időszak elé nézünk!


Úgy tűnik, hogy a Meta újabb mérföldkőhöz érkezett a mesterséges intelligencia fejlesztése terén. Mark Zuckerberg vezetésével a vállalat komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a technológiai innováció élvonalába kerüljön, és minden területen jelentős előrelépéseket tegyen.

Szinte felfoghatatlan összegeket költ a Meta a mesterséges intelligencia fejlesztésébe. Ehhez Mark Zuckerberg vezérigazgató már el is készítette "A listát", azaz azon top szakemberek gyűjteményét, akiket bármi áron el szeretne csalni a konkurenciától. Pénz? Nem számít: egyeseknek 100 millió dolláros fizetési csomagot is felajánlott, ami forintosítva valahol 34 milliárd körül mozog.

A mesterséges intelligenciához azonban nem elég, ha egy cégnél ott vannak a legjobb szakemberek - a legjobb hardverre is szükség van a technológia kiszolgálásához. E téren már az elmúlt időszakban is voltak nagy tervei a Metának, aztán jöttek a méhek. Most azonban ismét óriási fejlesztések kerültek napirendre, a cég ugyanis számos, több gigawattos adatközpont-szuperklaszter építését tűzte ki célul, hogy így növeljen a számítási kapacitásain.

A dolgot Mark Zuckerberg jelentette be a Threadsen. Az első ilyen klaszter - a Prometheus - már 2026-ban üzembe állhat. A SemiAnalysis nevű MI-kutatócég elemzése szerint ez az adatközpont Manhattanben épülhet - míg egy másik, Hyperion nevű létesítmény Louisiana államban létesülhet, és 2027-ben állhat üzembe.

A szuperklaszter a számítási erőforrások összekapcsolt hálózata: a grafikai (GPU) és a tenzor (TPU) feldolgozóegységeket takarja. Ezeket szokták használni a mesterséges intelligencia betanításánál. A legtöbb ilyen klaszter több száz megawattos kapacitású, ezért a Meta gigawattos létesítményei lépéselőnyt biztosíthatnak a cégnek a számítási teljesítmény terén. Zuckerberg szerint ők (lesznek) az elsők, akik elérik ezt. Biztosat azonban csak akkor lehet majd mondani, ha megépült és üzembe is állt az első ilyen klaszter.

A kiemelkedő teljesítmény azonban jelentős mennyiségű elektromos energiát is igényel: a Meta a SemiAnalysis információi alapján két különálló, 200 megawatos gázerőművet tervez építeni az adatközpontjainak ellátására. Ez a megoldás ugyan környezetkímélőbb, mint a hagyományos szénerőművek, de még így is jelentős mennyiségű káros anyagot juttat a légkörbe.

Related posts